Tisza Eleonóra: BUDAPEST, TE CSODÁS

Tisza Eleonóra: BUDAPEST, TE CSODÁS

A könyvesboltok polcain manapság egyre több zsebkönyvsorozattal találkozunk, úgy tűnik, ez a formátum ismét virágkorát éli. Egyesek útikönyvekre, turistáknak szóló bédekker kiadványokra asszociálhatnak róla, azonban néhány évtizeddel ezelőtt a Móra Ferenc Kiadó megjelentette a legendás, mérföldkőnek számító Búvár Zsebkönyvek szériát, melyben egyesült az ismeretterjesztés szándéka a zsebkönyv formátummal. A kezdeményezés elsősorban fiatalokat célzott meg, és egy egész generáció számára lett meghatározó olvasmányélmény. Ma már számos kiadó kínálatában tűnnek fel nagy klasszikusok vagy ismert szerzők kevésbé ismert írásainak újrakiadásai – zsebkönyvként. A Helikon Zsebkönyvek, az Európa Zsebkönyvek, a Magvető Zsebkönyvtár vagy a tradicionálistól eltérő terjesztési stratégiát alkalmazó POKET mind indikátorai a zsebkönyvek könyvpiaci térnyerésének. Tittel Kinga Kolibri Kiadónál megjelent családi útikönyve, a Mesélő Budapest népszerűsége miatt kezdett el dolgozni a Mesélő Zsebkönyvek sorozaton, elsőként AVárnegyed titka, majd A Duna kincsei és a Kilátók és miniszobrok jelentek meg tőle.

 A Duna kincsei a HUBBY és a Libri által szervezett Év Gyerekkönyve Díj 2021-es mezőnyében elnyerte az Év Ismeretterjesztő Könyve-díjat. Rendkívül figyelemfelkeltő és igényes dizájn jellemzi a kötetet, a könyvterv Kapitány Eszter, az illusztrációk Garaczi Glória munkái. A szerző szórakoztató ismeretátadásra koncentrál, gyerekek és felnőttek számára is élvezetes lehet a szerző stílusa, humora, anekdotái. Tittel Kinga tevékenységének egyik legnagyobb erénye a város újrafelfedezésében rejlő lehetőségek bemutatása. Vidéki és fővárosi olvasók vagy külföldről érkező turisták számára is képes bemutatni Budapest különböző arcait. Tittel az előszó után kéri az olvasót, ha olyan információja, személyes története van Budapestről vagy a Dunáról, amely nem szerepel a kötetben, de érdekes, akkor jelentkezzen. A gesztusnak közösségformáló ereje van, az olvasó megkapja az esélyt, hogy formálja Budapest történetét a saját emlékeivel, élményeivel, ő is részévé váljon a város történelmének, kulturális emlékezetének.

 

TittelK ADunaKincsei

 

A szerző ezután sorra veszi a Dunával kapcsolatos izgalmas témaköröket, kérdéseket, kitér az árvízvédelemre, részletezi a Dunán közlekedő járművek típusait, a folyó szabályozásának viszontagságait. Egy kifejezetten aprólékos ismertető szól a folyót átszelő hidakról, a jelenleg használatban lévőkről és azokról is, amelyek a történelem során csak ideiglenesen biztosították az átjárást a két part között. Az egyik legizgalmasabb szövegrész a Dunához kapcsolódó elfeledett szakmáknak, a jegesek, a dunavízhordók, a vízimolnárok és az aranyászok mára letűnt tevékenységének bemutatása. Megismerhetjük a hídmesterek foglalkozását és a hídmesteri lakásokat is, valamint a viza halfaj történetét, fogásának módját. A jelen és a múlt izgalmasan találkozik a lapokon, hiszen a kötet vizuálisan gazdag, a Fortepan archívuma fotók és plakátok sokaságát szolgáltatja, miközben egymás után olvashatunk a Hajógyári-szigeten lévő Hadrianus palota romjairól és a Sziget Fesztivál történetéről is. Öblöket, szigeteket, eldugott partszakaszokat tematizáló fejezet zárja a könyvet, Tittel Kinga az ismeretterjesztés mellett itt is érdekességekkel igyekszik emlékezetessé tenni a szöveget, a Háros-szigetről és a Hunyadi-szigetről is kiderül, hogy csupán hétvégi vezetett séták keretében látogatható, a vadregényes területek szabadon nem bejárhatóak.

A kötet végén „Keresd meg!” felszólítással ellátott képjegyzékben a Dunát körülvevő látványosságok gyűjteménye kap helyett, majd a megfejtés, hogy pontosan hol is találjuk meg őket. A budai oldalon például mini Rubik-kocka és mini tank szobor, lámpatartó sárkány és árvízjel is felfedezésre vár, míg a pesti oldalon meglátogathatjuk Newton szobrát és Széchenyi domborművét is. Ebben a gyűjtésben összepontosul a kötet legértékesebb célkitűzése, hiszen túllépve a klasszikus olvasási folyamaton, itt lehetőségünk van az olvasás után felfedezni, megkeresni a könyvben látottakat. Tittel Kinga szövegei az egyéni befogadás mellett sokkal inkább társas, közösségi élmény katalizátoraként működhetnek. A leírások, érdekességek rövidek, nyelvezetük egyszerű, ezzel könnyítve, gyorsítva a gyerekek számára történő felolvasást és értelmezést.

 

TittelK MeseloBudapest blog nyitokep

 

A szerző könyvei jól illenek a családi kategóriába, tehát szülők és gyerekek is bátran olvashatják őket, sőt, közös kirándulások, családi programok alapjául szolgálhatnak. Ebből a keretből kilépve is működőképesek, hiszen A Duna kincsei pedagógusoknak potenciális segédanyag, bizonyos fejezetek, akár a földrajz- vagy a történelemóra keretein belül remek kiegészítései lennének a tananyagnak. A szerző Clark Ádám, Széchenyi István vagy az árvízi hajós, Wesselényi Miklós személyét naplóbejegyzésekkel, személyes történetekkel, szórakoztató anekdotákkal hozza közelebb az olvasóhoz, mely nagyban hozzájárul a történetek megjegyezhetőségéhez. Mindemellett A Duna kincsei folyamatosan bevon különböző vers- és szövegrészleteket, így néhány sort Szerb Antal Budapesti kalauz – Marslakók számára című írásából is. A kötet két József Attila-idézettel indul, de találkozunk Márai Sándor, Arany János, Weöres Sándor és Vörösmarty Mihály írásaival is. Az épített örökséget bemutató képeknek is fontos szerepe van: híres szobrok, domborművek, kutak, épületek és hidak kapnak helyet a lapokon. 

Tittel Kinga gondosan válogatva, sokféle perspektívából közelítve meséli el a Duna történetét, nemcsak a Budapestet megismerni vágyóknak nyújt felfedezésre váró területeket, de turistáknak, idegenvezetőknek, pedagógusoknak is hasznára válhat. A szerző zsebkönyveiben minőségük, összetettségük, tartalmuk okán is megvan a potenciál, hogy a jövőben akár az ország több városára, térségére kiterjedő sorozatot is alkossanak, kilépve ezzel a főváros bűvköréből. A formátum előnye, hogy kicsi és mobilis, így remek útikönyv válhat belőle, hátránya azonban, hogy méretéből adódóan kevés hely jut a szövegnek, így az olvasó gyakran apró betűk kibogarászására kényszerül. A kötet a képek dominanciájával, valamint az alaposan tördelt, rövidebb blokkokba rendezett szövegekkel igyekszik áthidalni ezt a problémát. A Duna kincsei túl is teljesíti kitűzött célját. Több, mint puszta útikönyv vagy ismertető, olvasójának komplex élményanyagot kínál.

 

„A kritika az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP-21-2 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.”